napište nám

Rádi odpovíme na dotazy

Thank you! Your submission has been received!

Omlouváme se, ale něco se nepovedlo. Zkuste to prosím znovu.

11/3/2024
Vyškovský zpravodaj 3/2024 - Text: Michal Kočí

Potíže s parkováním u nemocnice: blíží se druhá část stavby

Dlouhodobý problém přeplněných parkovišť v okolí vyškovské nemocnice řeší spolupráce města a Jihomoravského kraje. Firma totiž po zimní pauze postupně zahájí druhou část výstavby parkovacích kapacit. První etapa rozšíření počítá se stáním pro 26 osobních aut, z toho dvě místa poslouží pro invalidy.

Podzimní práce začaly na konci října, zahájila je oprava stávajícího vjezdu do nemocnice, který po dobu realizace využívají vozy zdravotnické záchranné služby. „Jejich původní výjezd se stavbou ruší. U nového, který budou využívat také auta parkující na postavených parkovacích místech, dochází k metrovému snížení terénu. V místě jsme rovněž řešili uložení kabelů pro nové osvětlení. Část už městská společnost VYTEZA zajistila. Proběhla rovněž příprava pro kabeláž výstražných světel pro sanitní vozy,“ přiblížil loňské práce starosta Vyškova Karel Jurka.

Podstatný je právě samostatný sjezd od objektu zdravotnické záchranné služby  s výstražnými světly. Dosud totiž nebyla přednost sanitek z areálové komunikace při vjezdu na parkoviště a na hlavní silnici nijak zajištěna. Pomocníkem loňských prací byly i příznivé teploty. „Díky počasí se na podzim stihla  výstavba nového výjezdu, u kterého chybí pouze obrusná vrstva asfaltu, stejně tak terénní úprava svahů podél výjezdu a část komunikace podél parkovacích stání,“ popsal vyškovský místostarosta Roman Celý s tím, že s pokračováním prací se počítá v průběhu března.

Následovat má demontáž oplocení, dokončení příjezdové komunikace, výstavba chodníku  i šikmých parkovacích míst. „Povrch komunikace je asfaltový, chodník bude tradičně tvořit zámková dlažba a stání distanční dlažba, což umožní vsak srážkových vod,“ zmínil místostarosta Celý.

Memorandum o rozšíření parkování schválilo společně s dotací nejprve krajské zastupitelstvo a následně zastupitelé Vyškova. Náklady na stavbu činí necelých 6,7 milionu korun. Jihomoravský kraj, který je zřizovatelem nemocnice, se s Vyškovem dohodl na jejich rovnoměrném rozdělení. „S nemocnicí budeme rovněž řešit systém parkování v okolí polikliniky. Smyslem je, aby co nejblíže vchodu mohli zaparkovat zejména hůře pohybliví pacienti. Zvážíme různé varianty,“ informoval místostarosta Vyškova.

Práce zajišťuje na základě zářijového výběrového řízení společnost EUROVIA CS, a. s.  Hotovo má být na začátku letních prázdnin.  „Znovu bude záležet na počasí, ale předpokládáme, že stavební firma práce stihne dřív. Přeplněná parkoviště u nemocnic trápí většinu měst. Je nám jasné, že se potíže vyřeší jen částečně. K dílčímu zlepšení ale rozhodně  dojde, navíc zajistíme bezpečnější jízdu sanitek,“ uzavřel starosta Jurka.

Ve dvorech proběhne kácení. Náhradní výsadba počítá hlavně s javory Do konce března proběhne dle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny v souvislosti s připravovanou realizací investiční akce Parkoviště sídliště Hraničky - 3 dvorní části kácení stromů a keřů v jednotlivých vnitroblocích v lokalitě Na Hraničkách. V listopadu 2023 v místě proběhl dendrologický průzkum. Dlouho plánovaná revitalizace území výrazně zvýší počty parkovacích stání v sídlišti. Problematiku parkování ve vnitroblocích řešili zástupci radnice s obyvateli sídliště loni v lednu. Na veřejném projednání si vyslechli, že součástí investice bude také veřejné osvětlení, relaxační plochy, řešení kontejnerových stanovišť i právě zeleň, u které bylo od začátku zjevné, že se dostane s nárůstem počtu parkovacích míst do kolize. Bude snahou vegetaci do lokality vrátit, ale v jiné velikosti a jiném prostorovém uspořádání. Náhradní výsadba počítá v roce 2025 s 20 kusy javoru babyka a dvěma habry obecnými.

...

Soubory cookies

Kliknutím na tlačítko "Přijmout" souhlasíte s ukládáním souborů cookie do vašeho zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy používání webu a podpory našich marketingových aktivit. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.