napište nám

Rádi odpovíme na dotazy

Thank you! Your submission has been received!

Omlouváme se, ale něco se nepovedlo. Zkuste to prosím znovu.

26/1/2024
Autor: Michal Kočí

Nová moderní čtvrť: město podalo žádost o dotaci

Sanace území v areálu po bývalém zemědělském podniku Lukrom má za sebou další nezbytný díl ke splnění velkorysého cíle. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž vyhlásilo výzvu k předkládání žádostí o podporu. Vyškov se v den zahájení příjmu žádostí, tedy ve středu 24. ledna, připojil. 

Jedná se o podporu z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) Zelená infrastruktura. Město věří, že na dotaci určené k demolici stávajících objektů a terénním úpravám v lokalitě dosáhne. Území dominují objekty železobetonového sila a věží. 

Operační program podporuje projekty veřejných prostranství obcí a měst zaměřené na zelenou infrastrukturu či revitalizaci a úpravu nevyužívaných ploch. „Dotace, pokud budeme úspěšní, bude rozprostřená na řekněme tři dílčí akce: samotnou demolici, infrastrukturní výstavbu a zeleň. Se zhruba tříměsíční demolicí počítáme na konci letošního roku. Infrastruktura souvisí s rozvojem oblasti, ať už se bavíme o chodnících, komunikaci, cyklostezce či inženýrských sítích. Tato část proběhne zejména v roce 2025, navazovat na ni má na jaře roku následujícího samotná výsadba zeleně, kterou představuje lesopark a platanová alej,“ shrnul vyškovský místostarosta Karel Goldemund s tím, že rozpočet města na letošní rok nicméně musí na demolici počítat se sumou 60 milionů korun. Předpokládá ale, že z drtivé části bude podzimní a zimní bourání proplaceno právě z dotace. „Žádost jsme nejenže podali, ale v současné chvíli mohu prozradit, že náš projekt je takzvaně nad čarou," řekl místostarosta Goldemund.

Zda byla radnice s žádostí úspěšná, se od ministerstva dozví na přelomu jara a léta. Město může ve výsledku dosáhnout až na 100 milionů korun. „Hovořili bychom tak o suverénně nejvyšší dotační podpoře v historii našeho města,“ zdůraznil místostarosta Vyškova.

Předmětem investičního záměru Centrální lesopark je revitalizace území se starou stavební zátěží s navrhovaným novým stavem komplexního řešení zelených ploch a veřejného prostranství s potřebnou technickou a dopravní infrastrukturou města. „Jednoduše chceme území ohraničené na severní straně Sídlištěm Osvobození a na jižní vlakovým nádražím postupně proměnit na kombinaci bydlení, služeb, zeleně, parkování i veřejných ploch. Propojení s historickým centrem a se státem chystanou modernizací železnice povede k významnému zkrácení vzdáleností mezi jednotlivými zónami města a samozřejmě k výraznému oživení celého území,“ zopakoval místostarosta Goldemund.

...

Soubory cookies

Kliknutím na tlačítko "Přijmout" souhlasíte s ukládáním souborů cookie do vašeho zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy používání webu a podpory našich marketingových aktivit. Další informace naleznete v našich Zásadách ochrany osobních údajů.